Jakie wynagrodzenie - w Szwecji
Wysokie zarobki, drogie życie
Szwecja to kraj, który wybieramy głównie ze względu na wysokie zarobki. Zatem nie będzie dla nas zaskoczeniem, że w tym kraju płaci się o wiele więcej niż w Polsce. Jak się zarabia w Szwecji? Zdecydowanie więcej niż w Polsce, ale - jak podkreślam w części "mieszkaniowej" - życie tam kosztuje, i to słono. Każdy ma oczywiście inne potrzeby, jednak na pewno trzeba się przygotować na spore wydatki na utrzymanie. Szwedzi nie ustalili pojęcia płacy minimalnej (choć niektóre źródła wspominają o kwocie 16 euro za godzinę), a każdy sektor tamtejszej gospodarki kieruje się w sferze płac własnymi prawami. Najwięcej oczywiście zarabia wysoko wykwalifikowana kadra oraz wszelkiego rodzaju specjaliści - od architektów i prawników po lekarzy i inżynierów. Jednak również przedstawiciele zawodów budowlanych nie powinni narzekać na zarobki. Wielu polaków decyduje się również na pracę w Szwecji jako kierowca tira - jest to także dobrze płatna posada.
Warunki pracy
Jak pisze EURES, szwedzki rynek pracy jest średnio sprawiedliwy wobec kobiet, co oznacza, że różnice w zarobkach między nimi a mężczyznami są zazwyczaj spore. Większość Szwedek zarabia jednak mniej, ponieważ pracuje na pół etatu (potem zapewne poświęca się rodzinie). Podając kwoty z 2000 roku EURES pisze, że przeciętny Szwed, pracując w pełnym wymiarze godzin, zarabiał ok. 2100 euro przy jednoosobowych kosztach utrzymania (bez zakwaterowania) wynoszących 582 euro. W sektorze publicznym Szwed jako urzędnik państwowy zarabiał w 2000 roku ok. 2170 euro miesięcznie, jako urzędnik okręgowy - 2120 euro, zaś miejski - 1740 euro.
Zarobki przy zbiorze runa leśnego
Dobrze zarobić można również przy zbiorze runa leśnego. Dzienna stawka waha się w granicach 200-800 SEK i zależy głównie od miejsca, w którym zbieramy owoce, oraz urodzaju w danym roku. Patrząc realistycznie, jeśli uda nam się oddać do skupu ok 50kg owoców - dziennie możemy liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok 600 SEK (ok 240zł). Praca jest jednak bardzo ciężka i nigdy nie mamy pewności czy uda nam się zarobić. Lepszym wyjściem jest zawsze stałe zatrudnienie dające chociażby minimalną stawkę godzinową. Praca przy zbiorze owoców polecana jest szczególnie studentom.
Godziny pracy i nadgodziny
Średni czas pracy w Szwecji to ok. 40 godzin tygodniowo (8 godzin dziennie). Praca ponad ustalone godziny wiąże się z dodatkową stawką doliczaną do każdej godziny pracy - postawa za godzinę + 50%. W niedziele i święta możemy zarobić nawet dwukrotną stawkę godzinową. Lekarze w Szwecji pracują ok. 40 godzin tygodniowo. Oprócz tego pełnią dyżury nocne oraz telefoniczne. Kierowca w Szwecji może pracować maksymalnie 8 godzin dziennie i nie więcej niż 6 godzin w cyklu ciągłym. Praca w rolnictwie zazwyczaj nie jest obwarowana żadnymi limitami, pracujemy tyle, ile chcemy. Przy zbiorze runa leśnego sami wyznaczamy sobie, kiedy chcemy pracować.
Przykładowe zarobki w Szwecji
Zarobki w krajach skandynawskich należą do najwyższych w europie - nie inaczej jest również Jak wiadomo w Szwecji ceni się specjalistów, zatem im wyższe wykształcenie, większa specjalizacja tym i nasze wynagrodzenie wyższe, zobaczmy jak prezentują się zarobki w Szwecji na podstawie kilku wybranych zawodów:
Lekarz - 25000-30000 SEK (co najmniej 10 000 zł)
Pielęgniarka - 20000 SEK (ok. 8000 zł)
Kierowca - 18000 SEK (ok. 7200 zł)
Murarz - 13500 SEK (ok. 5400 zł)
Informatyk - 22000 SEK (ok. 8800 zł)
Ekspedient - 14000 SEK (ok. 5600 zł)
Fryzjer - 16000 SEK (ok. 6400 zł)