Stolica Szwecji

Poradnik - Praca sezonowa w Szwecji

Skupy owoców w Szwecji

Znalezienie skupu w pełni sezonu nie stanowi żadnego problemu. Bywa, że w jednym miasteczku działa kilka skupów silnie ze sobą rywalizujących. Zazwyczaj skupy znajdują sie na tyłach marketów ICA i KONSUM ale nie jest to reguła. Skupy są bardzo dobrze oznaczone szyldami z napisem blaberry, hjortron, lingon. Nie rzadko na drogowskazach prowadzących do skupu mozna znaleść informacje w języku polskim.



Gdybyśmy mimo wszystko mieli problem ze znalezieniem miejsc skupu możemy zapytać o nie innych zbieraczy. Informacje te nie stanowią tejemnicy i na pewno uzyskamy odpowiedz od rodaków. Możemy także zasięgnąć języka u Szwedów, którzy oprócz skupów mogą nam także wskazać dobre miejsca do zbiorów.

W miejscu gdzie otwartych jest kilka skupów, ceny owoców mogą się w nich nie znacznie różnić. Różnica ta to zazwyczaj 1 SEK., pozornie mało, a jednak przy sprzedaży 100 kg jagód zyskujemy 100 SEK. Tak więc przed oddaniem zbiorów do skupu warto zorientować się w którym miejscu cena jest najbardziej atrakcyjna.

W skupie hjortron oddajemy w plastikowych wiaderkach. Skupujący będzie zwracał uwagę na to czy w naszym urobku nie znalazły się niedojrzałe owoce. Wielu zbieraczy aby zwiększyć swoje zarobki zbiera czerwone owoce hjortronu a następnie poddaje je różnym dziwnym zabiegom, jedni kąpią owoce we wrzątku inni zamrażają na kilka dni. Niestety wszystkie te sposoby są znane przez skupujących, którzy z daleka poznają tak "kąmbinowany" hjortron. Jedynym skutecznym i akceptowanym przez skupujących sposobem jest trzymanie niedojrzałych owoców przez około 3 dni, w suchym, ciepłym, ciemnym miejscu. Poddane takiemu zabiegowi owoce hjortronu dojrzeją jedynie gdy bedą zerwane razem ze szczypułkami. Żeby zwiększyć wagę możemy do zebranej moroszki dolać odrobinę wody, ale należy zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzić.

Jagody jak i borówki w skupie musimy oddać w plastikowych skrzynkach. Nie oznacza to w cale, że skrzynki musimy wozić ze sobą. Można zbierać jagody w worki a dopiero w skupie przesypać do skrzynek. Jednakże jagody w worku gniotą się puszczają sok a co zatym idzie tracimy kilogramy.
Zebranych jagód nie przebieramy.