Stolica Szwecji

Praca sezonowa - w Szwecji

Praca tymczasowa, dla studentów, zbiór runa leśnego

O pracę sezonową w Szwecji nie jest zbyt trudno. Jednak musimy brać pod uwagę jedynie okres lata, który w tym kraju jest niezwykle krótki (koniec czerwca, lipiec i początek sierpnia). Jedynie w lato mamy szanse na zatrudnienie w rolnictwie czy sadownictwie. Gorzej bywa natomiast z gastronomią, w której możemy szukać pracy jedynie w większych miastach. Jeśli interesuje nas praca przy zbiorze owoców to nie powinno być również problemów z posadą. Nie musimy nawet zawczasu zaklepywać sobie stanowiska gdyż do takiej pracy Szwedzi potrzebują praktycznie każdej ilości pracowników. Jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że taka praca sezonowa nie należy do najlepiej płatnych, ciężko również wykazać się w tej pracy. Na pewno nie uda nam się wyrobić większej normy niż wszechobecni Ukraińcy, którzy zbierają owoce jak maszyny. Zatem jeśli nie posiadamy doświadczenie wyniesionego jeszcze z polski warto wziąć pod uwagę kolejną możliwość pracy w Szwecji, tym razem na własny rachunek. Chodzi mianowicie o zbiór runa leśnego, którego w urodzajnym roku jest całe mnóstwo.

Praca sezonowa

Praca w Szwecji dla studentów

Brak jakichkolwiek pozwoleń przy pracy krótszej niż trzy miesiące, sprawia, że Szwecja stała się niezwykle atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów. Studenci mogą liczyć na staże, jeśli wykażą się stosownymi dokumentami potwierdzającymi ich status europejskiego studenta. W większych miastach jak Sztokholm, Goeteborg, Malmo, czy Uppsala istnieje realna szansa na pracę w szeroko pojętej gastronomii pubach, restauracjach, oraz jako recepcjonista, czy sprzedawca. Warto również rozważyć możliwość pracy przy zbiorze runa leśnego. Daje to niezależność, gdyż pracujemy wtedy, kiedy chcemy, mamy możliwość również obcowania z niesamowitą Szwedzką przyrodą. Również korzyści finansowe (gdy mamy dobry wysyp) są znaczne. Warto, zatem skrzyknąć kilku znajomych, pojechać do Szwecji na zbiór runa. Koszty zarówno promu, jak i podróży oraz zakwaterowania rozłożą się na kilka osób. Natomiast zbierać owoce może już każdy dla siebie, czerpiąc z tego indywidualne zyski. Osoby, które raz spróbowały takiej pracy, wracają do Szwecji także w kolejnych latach.


Zbiór runa leśnego

Zbiór runa leśnego w Szwecji 2013

Zbiór owoców i runa leśnego może być wspaniałym sposobem na zarobek w Szwecji. Zwykle zbiór owoców takich jak borówka, jagoda, jutron (Hjortron, Hjotron) zaczyna się na początku lipca i w niema zbytniego sensu przybywać do Szwecji wcześniej. Wraz z wysypem owoców otwierane zostają wszechobecne niemal skupy, gdzie możemy oddać nasz urobek. Jednak o wiele większą stawkę uzyskamy wtedy, gdy sprzedamy owoce bezpośrednio Szwedowi zainteresowanemu zrobieniem przetworów. Więcej szczegółów na temat zarobku przy zbiorze runa leśnego prezentujemy w dziale "Poradnik zbieracza runa leśnego", który stanowi doskonałe kompendium wiedzy na temat pracy sezonowej przy zbiorze owoców w Szwecji. Zachęcamy również do przeczytania działu "Wspomnienia ze Szwecji" gdzie jedna osoba, którą w ubiegłych latach skusiła praca sezonowa w tym kraju, postanowiła opisać swoje wspomnienia z pobytu i pracy przy zbiorze runa leśnego w Szwecji.