Stolica Szwecji

Poradnik - Praca sezonowa w Szwecji

Samochodem do Szwecji

To co zabierzemy ze sobą na podbój Szwecji ma duży wpływ na sukces całego przedśięwziecia. Należy zabrać ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy. Ilość ekwipunku zależy w dużej mierze od samochodu jakim dysponujemy. Jest idealnie, gdy posiadamy samochód typu kombi. Ale nie jest to niezbędne. Wystarczy odrobinę rozsądku i dobry pomysł. Po pierwsze decydując się na wyjazd należy przyszykować pewną kwotę pieniędzy, które będą naszą kartą ubezpieczeniową. Ile należy ze sobą zabrać pieniążków opisane zostanie pózniej. Decydując się na wyjazd musimy zdawać sobie sprawę, ze ceny artykułów spożywczych w Szwecji są o wiele większe od cen w Polsce. Boleśnie można się o tym przekonać podczas zakupów w sieciach szweckich sklepów Ica lub Consum.
Im więcej żywności zabierzemy ze sobą tym lepiej. Możliwości te ogranicza jedynie rodzaj naszego samochodu. A więc co należy zabrać ze sobą:


Żywność a głównie konserwy, zupki w proszku, cukier, ziemniaki, makaron, pieczywo tostowe na pierwsze dni i wszystko to co da się przewieść samochodem przez jeden dwa dni. Szweckie kempingi są bardzo dobrze wyposażone i nie ma problemu z urządzeniami kuchennymi. Wszystko jest do naszej dyspozycji.

Bardzo cenną umiejętnością jest pieczenie chleba. Na każdym kempingu są do tego idealne warunki. Należy jedynie znać przepis, mieć foremki oraz odpowiednie składniki. Wspominamy o tym, gdyż chleb w Szwecji kosztuje przeciętnie ok. 20 koron za bochenek.

Ciepłe ubrania. Jest to niezmiernie ważne gdy planujemy spać pod namiotem. Przełom sierpnia i września w Szwecji potrafi być bardzo zimny często występują przygruntowe przymrozki.

Igłę, nitkę, pasy transportowe, zestaw narzędzi , który przyda się w razie problemów z samochodem i zbieraczką do jagód. Często zdarza się bowiem, ze w trudnym terenie woreczek zbieraczki ulega zniszczeniu i wymaga zszycia. Pasami transportowymi natomiast zabezpieczymy nasz cenny ładunek a wiec zbiory jagód.

Ciepłe buty nieprzemakalne typu gumowce, które sprawdzają się najlepiej.

Kurtka przeciwdeszczowa, gdyż w Szwecji bardzo często pada deszcz.

Garnki, naczynia, sztućce by wygodnie spożywać posiłki.

Butla gazowa jest bardzo przydatna podczas całodniowej pracy na bagnach lub na górskich stokach. W czasie przerwy można bowiem przygotować ciepły posiłek instant.Niezbędne dokumenty a mianowicie dowód osobisty ewentualnie paszport, ubezpieczenie samochodu oraz dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie zdrowotne w kraju np., europejska karta zdrowia (patrz zakładka ubezpieczenia).

Rozmówki polsko- szweckie lub polsko- angielskie. Szwedzi biegle porozumiewają się w języku angielskim, uczą się go bowiem od najmłodszych klas szkoły podstawowej.

Przybory higieniczne. Ważne jest by po pracy się odświeżyć.

Bagażnik samochodowy, gdy nie dysponujemy dużym samochodem. Dobrym rozwiązaniem jest przyczepka samochodowa, która ułatwi transport zbiorów do skupu. Jest to niezwykle ważne, gdyż doświadczony zbieracz runa leśnego jest w stanie zebrać w ciągu dnia nawet 100 kilogramów jagód. Trzeba mieć więc czym zawieść urobek całego dnia do skupu.

Namiot i śpiwór gdy nie decydujemy się na spanie w domku letniskowym.(wykaz cen domków i miejsc kempingowych znajdziecie w dalszej części poradnika).

Preparaty owadobójcze w dużych ilościach gdyż komary i meszki nie dają pracować bez tych środków.

Aparat fotograficzny bo widoki w Szwecji są naprawdę przepiękne.Starter z numerem szwedzkim. Ważne jest aby wybrać operatora dostępnego na terenie całej Szwecji. Z własnego doświadczenia wiemy że jest nim telia. Telefon przyda się na wypadek zabłądzenia, a także by mieć kontakt z kompanami podróży. Możecie korzystać także z roamingu lecz musicie przekalkulować koszty.
Pamiętajcie im więcej zabierzecie ze sobą żywności z domu tym mniej pieniędzy wydacie na jaj zakupy w Szwecji. Pozwoli to uchronić wasze budżety przed szybkim upływem ciężko zapracowanej gotówki.